Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dalków wieża
PostNapisane: 2006-02-06 16:41 
Wojewoda

From: "Longmannn"
Date: Mon Sep 12, 2005 4:51 pm
Subject: wieża w Dalkowie

Czy może przypadkiem ktoś z Was ma cokolwiek na temat dziejów wieży w Dalkowie ? 10 km na zachód od Głogowa, Wzgórza Dalkowskie. Googlowanie nie wiele daje oprócz bardzo krótkiej informacji na jednej ze stron o okolicach Głogowa. W książkach znalazłem ledwie bardzo nikłą wzmiankę u Chorowskiej i u Łuczyńskiego, który w zasadzie opisuje stan istniejący - tyle sam wiem po obejrzeniu.
Pzdr.
Wojtek

Date: Mon Sep 12, 2005 4:59 pm
Subject: ODP: wieża w Dalkowie
lukazamki

Piękna. Ciekawe ile by kosztowało nabycie takiego cuda.

Date: Mon Sep 12, 2005 5:32 pm
Subject: Re: wieża w Dalkowie

Jest kupiona - na płocie wisi tablica informacyjna budowy z namiarami inwestora (chyba właściciela - ?) mogę podesłać fotkę - możesz zapytać ile dał ;) Byłem tam w lutym, postępy prac były raczej nikłe, przede wszystkim trzeba zrobić dach. Wieżyczka to dobudowana później klatka schodowa ze śrubowymi drewnianymi schodami, dziury w daszku na razie zatkane folią. Fajnie byłoby coś takiego posiadać, bo jest malutkie i doprowadzenie do przyzwoitego stanu pewnie relatywnie nie byłoby tak bardzo kosztowne. Mam również fotki z wnętrza, jeśli kogoś interesuje mogę coś jeszcze podesłać. Chorowska podaje, że to wieża z 2 poł XVI-XVII wieku (7,7x7,6m), a Łuczyński, że to późnośredniowieczna wieża zbudowana w XV/XVI wieku
Pzdr.
Wojtek
-----

From: Agata i Waldek
Date: Tue Sep 13, 2005 11:59 am

zapewne trochę znajdziesz w następujacym artykule; B. Jacaszek - Średniowieczne murowane wieże mieszkalne na Ślasku. W: Acta Universitatis Nicolai Copernici. Zabytkoznastwo i Konserwatorstwo XXVII - Nauki Humanistyczno-Społeczne - zeszyt 298 - Toruń 1996. Artykuł stanowi wersja pracy magisterskiej /chyba dosć dobrej/ napisanej pod kierunkiem A, Grzybkowskiego w 1993 r. Nie ma tam katalogu wież, raczej spisy odpowiednich załozonych przez autora kategorii, oraz szerokie opisanie zjawiska na przykładzie wielu wiez ślaskich . Wieże te, w tym Dałków, są wielokrotnie wymieniane, przy okazji podane są rózne szczególy dotyczące ich budowy, rozplanowania, programu itp. Jest 3 rzuty wieży - piwnicy, przyziemia i piętra. Wieża pierwotnie była wzniesiona zapewne jako jednopiętrowa, ale jeszcze w sredniowieczu //XV w./, nadbudowana.

Polecam ten artykuł.
pzdr Waldek

Date: Tue Sep 13, 2005 8:11 pm

tak, własnie i tanio.
pzdr Waldek

Date: Fri Sep 23, 2005 3:09 pm

tak to jest ze sklepami internetowymi, zrobie ksero tego artykułu i mogę ci przesłać
pzdr waldek

From: "W.O."
Date: Tue Sep 13, 2005 1:06 pm

Serdeczne dzięki - spróbuję jakoś do tego dotrzeć.
Pozdrawiam
Wojtek

Date: Tue Sep 13, 2005 1:38 pm

Czy miałeś na myśli to ? :)
http://www.motto.pl/index.php?action=3&isbn=0860-1232(c)
Pozdrawiam
Wojtek

Date: Tue Sep 13, 2005 8:20 pm

Zamówiłem - koszt przesyłki wyższy od ceny zeszytu ;) Ale cieszyć się będę dopiero, gdy listonosz przyniesie paczkę. Zawsze jeszcze mogę dostać maila z przeprosinami, że nakład wyczerpany ;) Wcześniej przejrzałem katalogi on-line bibliotek naszego lokalnego uniwerku i politechniki, ale bez sukcesu. Jeszcze raz dzięki za namiar, pozdrowieństwa
Wojtek

Date: Fri Sep 23, 2005 8:29 am

Niestety miałem rację wstrzymując się z euforią radości po znalezieniu tego zeszytu z artykułem o wieżach - wczoraj dostałem maila z przeprosinami, że nakład już wyczerpany, ze jeszcze próbowali w inny, miejscu... Eh... ;)
Pzdr.
Wojtek

Tytuł: Dalków
PostNapisane: 2006-05-23 08:09 
Burgrabia - Admin

Wrzesień' 2004.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-18 10:20 
Zamkowy terminator

Może ktoś zmieni wreszcie tytuł na poprawny - Dalków.
Nazwa jest myląca.

Tytuł:
PostNapisane: 2012-12-07 15:07 
Burgrabia

http://wieza-mieszkalna.blogspot.com/20 ... zosci.html

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ]