Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2023-10-20 15:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3061
Lokalizacja: Wrocław
W dniach 16-17 XI 2023 r. w Warszawie na Zamku Królewskim odbędzie się kolejna konferencja z cyklu "Colloquia Castrensia" - czwarta już z kolei. Poniżej prezentuję program tego wydarzenia. Zgodnie z przyjętym na tą chwilę przez organizatorów kluczem chronologicznym tematem tegorocznych wystąpień będzie budownictwo rezydencjonalno-obronne doby tzw. "Złotego Wieku", czyli w uproszczeniu - XVI-wieczne.


Załączniki:
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -0.jpg
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -0.jpg [ 505.72 KiB | Przeglądane 287 razy ]
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -1.jpg
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -1.jpg [ 608.75 KiB | Przeglądane 287 razy ]
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -2.jpg
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -2.jpg [ 637.05 KiB | Przeglądane 287 razy ]
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -3.jpg
KONF. 2023.11.16-17 -Zamki Złotego Wieku -3.jpg [ 449.58 KiB | Przeglądane 287 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2023-10-23 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1882
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Bardzo fajny program. Bedą gdzieś dostępne materiały? Jakieś prezentacje czy coś?

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2023-10-23 21:27 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 367
Lokalizacja: Poznań
aa Wrote:
Bardzo fajny program. Bedą gdzieś dostępne materiały? Jakieś prezentacje czy coś?


Zazwyczaj te konferencje są transmitowane na kanale youtube Zamku Królewskiego.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2023-11-26 04:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 338
Lokalizacja: Radom
Żałuję że mnie nie było na miejscu, ale oglądając na yt relacje jestem troszkę zawiedziony, że tak krótki czas spowodował że temat kamieniarki z Ćmielowa został sprowadzony właściwie jedynie do komunikatu. Myślę, że pora by ktoś zajął się tematem kamieniarki renesansowej w inwestycjach Szydłowieckich. To ciekawy temat, który mógłby dużo wyjaśnić i jednocześnie uściślić działania warsztatu renesansowych kamieniarzy, którzy nie tylko działali w pobliżu Benedykta Sandomierzanina, ale też całkowicie niezależnie od niego. Ważne natomiast, że na konferencji w końcu pojawił się temat potraktowania kamieniarki zamkowej w aspekcie nie tylko naukowym przez badaczy, ale też przez jej późniejsze zagospodarowanie w strukturze muzealnej. Dobry przykład był z Sandomierzem. W Inowłodzu kamieniarka jest eksponowana jako sterta w przyziemiu bez opisu, w Iłży rozłożona bez ładu. Pamiętam, jak kamieniarka iłżecka w końcu lat 90-tych nadal leżała w miejscu znalezienia pod gołym niebem od lat 70-tych kiedy to odkopano większość parteru zamku. Co ciekawe, nie miała w ogóle opracowania, a zebranie jej w jedno pomieszczeń na początku obecnego wieku w jedno pomieszczenie bez dokumentacji transportowej spowodowało, że utraciliśmy bezpowrotnie możliwości powiązania z konkretnym pomieszczeniem zamkowym parteru. Pamiętam także wieloletnie składowanie w pryzmie kamieniarki zamku w Łęczycy pod jedna z arkad prochowni. Ze względu, że większość dokumentacji kamieniarki z obiektów zabytkowych zaginęło lub w ogóle nie powstała swego czasu, jeszcze na studiach powstał wspólny pomysł z Tomkiem Olszackim by zrobić kwerendę luźnej kamieniarki pochodzącej z obiektów zamkowych w województwie łódzkim. Pomysł został przekazany Januszowi Pietrzakowi który był zainteresowany nim. Niestety konserwator odrzucił pomysł, nie dając zgody uznając że to zbyteczne i jako dublowanie dokumentacji. Niestety, myślę że temat kamieniarki pozyskanej w trakcie różnych prac badawczych jest przez konserwatorów i jednostki muzealne marginalizowany, czego powodem są błędy z dokumentacji lub jej brak i niechęć w dokładnym jej wyeksponowaniu. Cieszę się, że wiec zajmiesz się Jerzy tematem Ćmielowa, bo jak sam miałeś możliwość zauważyć, temat jest ciekawy i znacznie się zróżnicował od czasów kiedy tam po raz pierwszy przybyłeś. Mnie tam Ciebie ostatnio brakowało, świetnie, że się jednak pojawiłeś, mam nadzieję, że temat zostanie pociągnięty do końca.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Waldek i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL