ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=91&t=4476
Strona 1 z 1

Autor:  Christophoros [ 2016-03-31 17:52 ]
Tytuł:  Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Temat pasuje jeszcze do innych miejsc forum, więc ewentualnie proszę o przeniesienie.
Nowością jest książka Rafała Nijaka "Rekonstrukcja kompleksu zabudowań kompleksu dawnego klasztoru Bernardynów w Tarnowie" wydana przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Biblos".

Załączniki:
Okładka książki - tył.jpg
Okładka książki - tył.jpg [ 1.04 MiB | Przeglądane 435 razy ]
Okładka książki - przód.jpg
Okładka książki - przód.jpg [ 1.36 MiB | Przeglądane 435 razy ]

Autor:  Lukasz [ 2016-03-31 22:26 ]
Tytuł:  Re: Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Christophoros Wrote:
Temat pasuje jeszcze do innych miejsc forum, więc ewentualnie proszę o przeniesienie.

W przyszłości pozwolę sobie przenieść i dołączyć do osobnego wątku o klasztorach zakonu bernardynów viewtopic.php?f=11&t=1498&start=25 , ale na razie w związku z tym, że jest to nowa publikacja niech będzie w tym dziale.

Autor:  jesziwaboy [ 2016-04-01 00:38 ]
Tytuł:  Re: Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Ja proponuje zrobić tak:
- osobna notka o publikacji w dziale "Nowości wydawnicze"
- wrzucenie skanów/reprodukcji wizualizacji i ewentualna dyskusja nad nimi do odpowiedniego działu 'merytorycznego' - czyli tam, gdzie dyskutujemy o umocnionych klasztorach bernardyńskich. Niewykluczone, że przydałaby sie szersza dyskusja wyłącznie na temat klasztoru tarnowskiego (i taka chyba powinna z kolei odbywać się albo w osobnym, nowym temacie nt. tego założenia w dziale "Warowne świątynie", albo w temacie poświęconym Tarnowowi w dziale o fortyfikacjach miejskich. Niezależnie od opcji - powinny się tam znaleźć odnośniki do uzupełniających się tematów.

Dlaczego osobny temat o tarnowskim klasztorze by się przydał? Bo wygląda na to, że wyróżnia się on nie tylko dobrą dokumentacją (plan z ok. 1800 r.) i dość dobrym stopniem przebadania fortyfikacji, ale i wyjątkowością tych fortyfikacji. Ostatnio prezentowane przez Pana Krzysztofa filmy zrealizowane przez lokalne, tarnowskie media, omawiające badania pod kierunkiem Pana Eligiusza Dworaczyńskiego, wskazują, że klasztor w drugiej fazie budowy umocnień, gdy dodano w całości "wypchnięte" przed kurtyny basteje, dostępne rozgałęzioną poterną, są w skali Polski (przy obecnym stanie naszej wiedzy i przy pewnej skromności oraz tradycjonalizmie) obiektami unikatowymi, a do tego zachowanymi w świetnym stanie (relatywnie rzecz biorąc).

Co do wizualizacji - robią całkiem udane wrażenie i cieszę się ogromnie, ze Ktoś je stworzył, a następnie opublikował, choć oczywiście można zgłaszać pewne zastrzeżenia do określonych rozwiązań, wyborów itd., co jest jednak oczywiste i nieuniknione. Gdzie i jak można zakupić tą pozycję?
Szkoda tylko, że nie podjęto próby rekonstrukcji fortyfikacji od wschodu, ale być może wynika to ze złożenia materiału do druku (i opracowania rekonstrukcji) przed ujawnieniem szczegółowej formy rzeczonych umocnień, co nastąpiło latem zeszłego roku.

Autor:  Christophoros [ 2016-04-01 13:28 ]
Tytuł:  Re: [Książka] Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Książkę otrzymałem od autora. Na stronie wydawnictwa jeszcze jej nie widziałem. Spróbuję się dowiedzieć, gdzie można kupić, bo autor wykupił cały nakład. Jeśli chodzi o widok od wschodu z bastejami, to jest coś takiego, ale bez ukazania wału ziemnego.

Autor:  jesziwaboy [ 2016-04-01 17:07 ]
Tytuł:  Re: [Książka] Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

pewnie chodzi o tą wiualizację w Sketchup'ie, którą pokazuje Dworaczyński na filmach z youtube'a, Tak - tam faktycznie widać jak na dłoni, że masy ziemi musiały zakrywać grzbiety koleb nakrywających poternę, i w ogóle były niezbędne, aby same basteje spełniły swe zadanie.

Autor:  Christophoros [ 2016-04-01 17:36 ]
Tytuł:  Re: [Książka] Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Właśnie. Chociaż wydaje mi się, że od strony wschodniej też był mur skoro jego odcinki zachowały się ze wszystkich pozostałych stron. Budowa wału z bastejami stanowiła przesunięcie linii obrony. Wiele wskazuje, że można je zapisać na konto hetmana Jana Tarnowskiego. Przypuszczam, że do domniemanego muru od strony wschodniej dobudowano w l. 70 XVII w. nowe skrzydło klasztoru. Fakt, że okoliczna szlachta i niektórzy dostojnicy złożyli w tym klasztorze w depozycie swoje cenniejsze dobra ruchome przed nadejściem Szwedów w 1655 r. świadczy o tym, że był uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w okolicy. W temacie "Warowne świątynie" dałem fragment planu miasta z 1796 r. z klasztorem i zaznaczeniem ciekawszych miejsc.

Autor:  Christophoros [ 2016-04-04 12:28 ]
Tytuł:  Re: [Książka] Rekonstrukcja wizualna klasztoru Bernardynów w Tarnowie

Chętnych do zakupu publikacji w cenie 29 zł mogę skontaktować z autorem drogą e-mailową. Mój adres kmoskal@is.net.pl

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/