ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Radom w czasach Jagiellonów (1386-1572)
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=91&t=2868
Strona 1 z 1

Autor:  Smok Miguś [ 2009-03-24 12:18 ]
Tytuł:  Radom w czasach Jagiellonów (1386-1572)

Za GW

http://miasta.gazeta.pl/radom/1,35219,6415813,Jak_wygladal_Radom_za_Jagiellonow.html

Jak wyglądał Radom za Jagiellonów
Karolina Stasiak
2009-03-23, ostatnia aktualizacja 2009-03-23 16:23

Jak przed wiekami wyglądał Radom i jego mieszkańcy, jak miasto rozwijało się pod względem przestrzennym, gospodarczym i społecznym, można przeczytać w bardzo interesującej książce Dariusza Kupisza "Radom w czasach Jagiellonów (1386-1572)"

Jak można przeczytać we wstępie, do tej pory nie ukazała się jeszcze odrębna publikacja o Radomiu w czasach Jagiellonów. Książka prezentuje zmiany zachodzące w naszym mieście od czasów Władysława Jagiełły po śmierć Zygmunta Augusta. Mimo to pierwszy rozdział przybliża czytelnikom, jak wyglądało pierwsze osadnictwo na naszym terenie oraz kiedy po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawiła się nazwa Radom - była to opublikowana w 1115 r. bulla papieża Hadriana IV.

"Radom w czasach Jagiellonów (1386-1572)" to bardzo starannie wydana książka. Na fotografiach umieszczonych na kredowym papierze można podziwiać fragmenty złotych ozdób z XVI w., obuwia z przełomu XIV-XV w. czy cenne zabytki z kościoła farnego. Aby książka była atrakcyjniejsza, są liczne reprodukcje starych rycin, pieczęcie miasta czy portrety władców Polski. Zapoznać się też można z oryginalną treścią tekstów sprzed wieków.

Książkę napisano prostym i przystępnym językiem, dlatego powinna być zrozumiała także dla bardzo młodych czytelników. Znajdziemy w niej informacje o powstawaniu kolejnych murowanych budowli. Pierwszą z nich był zamek królewski, drugą zaś kościół farny. Okazuje się też, że przed wiekami nie należeliśmy do miast najczystszych. Z powodu braku studzien i kanalizacji, stan higieniczny i sanitarny był zawsze bardzo zły. Oprócz nieprzyjemnego zapachu przyczyniało się to do wysokiego poziomu zachorowań.

Czy przed wiekami Radom był miastem kosmopolitycznym? Okazuje się, że cudzoziemców nie było zbyt wielu. Inwentarze starostwa z lat 1532-1567 wymieniają np. blisko 200 mieszczan, wśród których trudno znaleźć obco brzmiące nazwiska. W XVI w. był jednak Włoch aptekarz i Żydzi zamieszkujący z ulicą Żydowską.

Z powodu przemieszczania się łanów kmiecych, mieszczańskich i wójtowskich nieraz rodziły się konflikty. Najpoważniejszy miał miejsce w połowie XVI w. Radom omal nie utracił wówczas Dzierzkowa, Gołębiowa i Woli Gołębiowskiej. Jak do tego doszło? Odpowiedź jest w książce.

"Radom w czasach Jagiellonów" to publikacja interesująca dla każdego, nie tylko radomian. I nie tylko uczniów czy studentów przygotowujących prace o dawnych dziejach grodu nad Mleczną.

Dr Dariusz Kupisz jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1990 r. mieszka w Radomiu. Początkowo pracował w II LO im. M. Konopnickiej. W 1999 r. obronił prace doktorską. Jest adiunktem w Instytucie Historii UMCS, działa w Polskim Towarzystwie Historycznym i Radomskim Towarzystwie Naukowym.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/