Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-01-03 15:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Witam wszystkich. Obecnie piszę prace magisterską na temat kościelnych budowli obronnych w Małopolsce. Stąd też zwracam się z prośbą o pomoc. Zamierzam zająć się w niniejszej pracy zamkami biskupimi, biskupimi dworami obronnymi oraz obronnymi kościołami znajdującymi się w średniowiecznych granicach Małopolski z XIII-XV wieku (mniej więcej województwo małopolskie, świętokrzyskie, cześć śląskiego). Stąd jeśli ktoś ma informacje o jakimś obiekcie, będę wdzięczny za podpowiedz i za ewentualną bibliografię tudzież strony w internecie o danym obiekcie. Poszukuję także informacji o życiu na zamku w wiekach średnich. (urzędach na zamku, mieszkańcach zamku, gospodarce zamkowej, uzbrojeniu i załodze wojskowej i innych podobnych tematach). Z góry dziękuję za pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-03 16:33 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Witaj. Kilka obiektów jest w dziale "warowne świątynie" ale przyznam, że dużo tam tego nie jest . Twój temat jest bardzo ciekawy i przypuszczam, że na pewno będziemy mogli Ci pomóc. Polecam spojrzeć do Bogdanowskiego, tam powinno być trochę informacji. W dodatku warowne klasztory w Krakowie (np. Norbertanki) to też jest jakiś trop. No i jeszcze klasztory jurajskie takie jak: Częstochowa, Imbramowice (kościół z XIII w.), Tyniec, Mników (dawniej dwór), Mstów, Augustianie w Wieluniu?. Reszta z tego obszaru to barok.

PS. Jeżeli jesteś z Sosnowca to może masz jakieś dokładniejsze informacje o wykopaliskach na zamku w Sosnowcu-Sielcu (podobno znaleziono jakiś ganek)?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-03 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Więc tak, może najpierw zamieszczę listę obiektów, które już ująłem w pracy(jak już wcześniej powiedziałem skupiam się głównie na XIII-XV wieku):

Warowne lub inkastelowane kościoły:
1. Romańskie kościółki Wawelu i Krakowa ( jest ich dużo więc wymienię tylko Katedrę, rotundę NMP, kościół św. Andrzeja, kościół na Salwatorze)
2. Kościółek w Siewierzu
3. Kościołek w Skalbmierzu
4. kościółki romańskie w Wiślicy
5. Kościółek w Prandocinie
6. Kościółek w Wysocicach
7. Kościółek w Gieble
8. Kolegiata w Opatowie (templariuszy)

Warowne klasztory ( lub inkastelowane w średniowieczu)
9. Tyniec
10. Święty Krzyż
11. Klasztor Norbertanek na Salwatorze
12. Klasztor w Jędrzejowie
13. Kościół po klasztorze Joannitów w Zagości
14. Klasztor Bożogrobców w Miechowie
15. Klasztor w Koprzywnicy
16. Klasztor w Mogile
17. Klasztor w Wąchocku
18. Grodzisko pod Krakowem
19. Mstów
20. Stary Sącz
I inne mniejsze kościółki

Zamki:
1. Pieniny (jako że służył jako refugium dla Klarysek)
2. Szaflary ( własność Cystersów)
3. Wronin (przed chwilką dodałem)
4. Sławków
5. Babice
6. Chęciny (zbudowany prawdopodobnie przez bpa Muskatę)
7. Iłża
8. Muszyna
9. Kurów pod Nowym Sączem
10. Bodzentyn
11. Siewierz
12. Pińczów

Oraz:

13. Kościół w Rudawie
14. Kościół w Ptkanowie
15. Kościół w Gnojniku
16. Kościół w Zbyszycach
17. Klasztor w Starym Sączu
18. Dawny klasztor bernardynów w Tarnowie
19. Klasztor bernardynów w Opatowie

Oczywiście o jednych zamkach jest więcej a o innych mniej, w zależności od ich burzliwej historii

Jeśli ktoś zna jeszcze jakiś ciekawy obiekt i ma jakieś informacje na jego temat, to z chęcią zamieszczę go w mojej pracy:)

Obecnie staram się opisać życie na średniowiecznym zamku i będę wdzięczny za wszelkie możliwe informacje na ten temat :)


Ostatnio edytowano 2007-01-06 15:32 przez lvcas, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-03 21:17 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Zastanów się czy jednak Pińczowa nie usunąć z tej listy. To rzeczywiście był zamek należący do biskupa (Oleśnickiego) ale była to jego prywatna własność (a właściwie jego brata Jana Głowacza). Innymi słowy ten zamek nie był własnością kościoła ale własnością prywatną (pomimo że na jego budowę Oleśnicki zdefraudował kościelne pieniądze). Chęciny są tylko prawdopodobnie wybudowane przez Muskatę (jakby co to dyskusję o nich warto przenieść do odpowiedniego wątku). Uważaj na Siewierz bo nie do końca Ci się łapie czasowo bo biskupi był tylko przez fragment czasu, którym masz sie zajmować.

O Pińczowie i innych siedzibach więcej przeczytasz w materiałach z sesji naukowej w Kielcach z 1997 r. "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego".

PS. wytnij proszę fragment o Sielcu i umieść w odpowiednim wątku o tym zamku ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-03 23:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tak spytam z ciekawości kto jest twoim promotorem?

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-03 23:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-08 13:20
Posty: 214
Lokalizacja: Kraków/Nowy Sącz
Mogę coś poradzić w sprawie zamków i dworów dawnej Sandomierszczyzny.
Po pierwsze, jeśli jeszcze nie sięgałeś do tego, to zalecam zajrzeć do wspomnianej już książki "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego" :wink:
Natomiast co do konkretnych obiektów dawnej Sandomierszczyzny to proponuje zastanowić się nad takimi budowlami:
Dębno k. Bodzentyna
Ksany
Kunów
Kurzelów
Piórków
Radłów
Szewna
Złota
(to wszystko dwory obronne)

Co do obronnych klasztorów to na pewno:
Opatów

Proponuję też wziąć pod uwagę dwór w Kielcach, chociaż średniowieczna metryka tamtejszego dworu jest ostatnimi czasy mocno poddawana w wątpliwość
Niezwykle ciekawy jest zamek Jastrzębiec koło Szydłowca - enigmatyczny strasznie, ale na pewno był taki obiekt :!:
No a jeśli interesują cię zamki, które niekoniecznie należały do biskupstw, ale raczej do samych biskupów, to nieśmiało zwrócę uwagę na Fałków, siedzibę biskupa krakowskiego Piotra (biskup w latach 1347 - 48, więc dość krótko)
No i widzę, że też poruszasz sprawę zamków klasztornych, to proponuję Golesz i Opatowiec.
Natomiast poza terenem Sandomierszczyzny, to zwróciłbym uwagę na Wronin, trzecią, obok Pienin i Starego Sącza forteczkę klarysek.

Informacje na temat budowli, które wymieniłem, z wyjątkiem Wronina, umieściłem w pracy "Zamki i dwory obronne województwa sandomierskiego w średniowieczu", więc polecam. Właściwie to, jeśli masz zamiar poważnie podejść do twojej pracy, to mogę ci podarować jeden egzemplarz (i tak nikt tego nie kupuje :wink: :wink: ) Tylko potrzebowałbym jakiś namiar pocztowy (mój e-mail podałem w profilu). Albo możemy się spotkać jakoś, jeśli będziesz w najbliższym czasie w Krakowie...

No i też dołączę się do pytania - kto jest Twoim promotorem :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 12:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Hej!

No pisze tak sobie o tym Pińczowie ale to tak na marginesie mojej pracy, bo co prawda oczywiście był to zamek prywatny, tym niemniej fundusze na niego poszły w zdecydowanej mierze z kiesy kościelnej, a i biskup rezydował w nim często, tym niemniej ograniczam się tylko do działań Oleśnickiego na tym zamku ;)

A studiuje sobie na PAT, promotorem moim jest ks. prof. dr hab. Jan Kracik

Dodane po 7 minutach:

I jeszcze jedno pytanko, gdzie mógłbym znaleźć tą książkę "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego", niestety nie ma jej w Bibliotece Śląskiej i myślę o wybraniu się do Jagiellonki.

P.S. W Krakowie będę na pewno w przyszły wtorek. Pozdrawiam i dzięki za wszelką pomoc. Wracam do pisania. Hej!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Na pewno można z tego skorzystać na miejscu w Kobidzu w Kielcach z tego co piszą na stronie nakład tej publikacji niestety wyczerpany ale ja bym do nich zadzwonił i spytał czy nie zawiruszył im się jakiś jeden egz.:)

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
I jeszcze cosik. Postanowiłem napisać tą prackę, żeby zebrać i w jednym miejscu przedstawić historię specyficznego jak mi się zdaje kościelnego budownictwa obronnego. Pierwotnie pracka miała objąć okres od XIII do XVIII wieku, jednak w trakcie pisania doszedłem do wniosku, że była by to praca zbyt obszerna. Stad postanowiłem podzielić ten okres na dwie części, i tym drugim okresem (od XVI do XVIII w.) zajmę się prawdopodobnie później;)

Siewierz - łapie się częściowo, ale bardzo ciekawy jest spór i walki toczone o ten gród z książętami śląskimi

Chęciny - tylko wspominam o tym zamku podając hipotezę o jego powstaniu


Ostatnio edytowano 2007-01-05 14:07 przez lvcas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 12:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
nie zapomnij o immunitetach dla duchowieństwa o reg grodowym no i całych konsekwencjach związanymi z nimi :)

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:37 przez fryta1z, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-23 15:33
Posty: 326
Lokalizacja: Warszawa
lvcas Wrote:
I jeszcze jedno pytanko, gdzie mógłbym znaleźć tą książkę "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego", niestety nie ma jej w Bibliotece Śląskiej i myślę o wybraniu się do Jagiellonki.


Wiem na pewno, że jest w KOBIDZ w Warszawie ale to pewnie dla Ciebie za daleko. Natomiast ja mam w wersji elektronicznej artykuły poświęcone zamkom.

_________________
Spieszmy się oglądać zamki, tak szybko odchodzą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Słoń Wrote:
lvcas Wrote:
I jeszcze jedno pytanko, gdzie mógłbym znaleźć tą książkę "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego", niestety nie ma jej w Bibliotece Śląskiej i myślę o wybraniu się do Jagiellonki.
Wiem na pewno, że jest w KOBIDZ w Warszawie ale to pewnie dla Ciebie za daleko. Natomiast ja mam w wersji elektronicznej artykuły poświęcone zamkom.


Czy wiesz może Słoniu czy publikacja o dworach powiatu włoszczowskiego jest dostępna w warszawskim KOBIDZ-u?

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:37 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-23 15:33
Posty: 326
Lokalizacja: Warszawa
Słoń Wrote:
Wiem na pewno, że jest w KOBIDZ w Warszawie ale to pewnie dla Ciebie za daleko. Natomiast ja mam w wersji elektronicznej artykuły poświęcone zamkom.


Sprostowanie: chodziło mi oczywiście o bibliotekę KOBIDZ w Warszawie.

[quote="fryta1z"]Czy wiesz może Słoniu czy publikacja o dworach powiatu włoszczowskiego jest dostępna w warszawskim KOBIDZ-u?


Nie wiem. Tylko chodzi Ci o możliwość kupna czy też dostępności w bibliotece, jeżeli to pierwsze to nic prostszego tylko zadzwonić :wink: natomiast jeżeli chodzi o bibliotekę to mogę się dowiedzieć.

_________________
Spieszmy się oglądać zamki, tak szybko odchodzą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Jest w Bibliotece Jagiellońskiej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-23 15:33
Posty: 326
Lokalizacja: Warszawa
A co do Chęcin to za http://www.zamkipolski.com.pl :mrgreen::

Obecnie wśród badaczy równorzędnie za fundatorów uznaje się Władysława Łokietka, Jana Muskatę lub króla Czech i Polski Wacława II i nie wskazuje się wyraźnych motywów tej decyzji.

Wobec ostatnich odkryć archeologicznych i XIX–wiecznych dokumentów wydaje się wielce prawdopodobne, że inicjatywę wzniesienia zamku w Chęcinach należy jednak przypisać osobie króla Wacława II. Nowo wzniesiona warownia miał stanowić centrum administracyjne nowoutworzonego okręgu górniczego - starostwa. Jako uzasadnienie tego działania wskazywany jest fakt, że na terenie Czech nie występowały złoża galeny (ruda ołowiu z domieszką srebra) a Wacław II przygotowywał się do reformy monetarnej, co wiązało się z dużym zapotrzebowaniem na ten surowiec. W tym też celu monarcha uruchomił mennicę królewską w Kutnej Horze, jej współorganizatorem był florentczyk Rinieri, który w interesującym nas okresie piastował godność starosty krakowskiego. Jednocześnie odkrycia archeologiczne potwierdzają, że działalność górnicza na zboczach Góry Zamkowej był prowadzona już pod koniec XIII wieku.

Niewykluczone, że wykonawcą woli czeskiego monarchy mógł być jego zaufany sojusznik, biskup Jan Muskata. Pośrednio przemawiać może za tym charakter wspominanego już przywileju z 1306 roku, w którym książę Łokietek zasadniczo zwraca kapitule krakowskiej dobra przez nią utracone w trakcie walk w Małopolsce. W czasie walk w 1305 roku Łokietek musiał zdobywać zamki Muskaty w Lipowcu i w Bieczu, natomiast o zajęciu Chęcin źródła milczą. Wydaje się, że Łokietek nie zdobył lub chwilowo zaniechał zdobywania zamku, czyniąc go przedmiotem rozgrywki politycznej. Jak i kiedy zamek został zajęty dokładnie nie wiadomo. W 1307 roku książę wystawił dokument w obozie pod zamkiem chęcińskim („in castries ante castrum Chanczin”), w przeddzień ataku, a w dokumencie z 1308 roku występuje już starosta grodowy Wrocław.

_________________
Spieszmy się oglądać zamki, tak szybko odchodzą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 13:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
I dlatego zająłem się pokrótce tym zamkiem, żeby przedstawić całą ta zawiłą sytuację ;)

Dodane po 2 minutach:

Hmm... No i szczerze powiem że interesują mnie wszelkie informacje poświęcone tym zamkom, także w wersji elektronicznej, ksera, publikacje , strony internetowe etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 15:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-08 13:20
Posty: 214
Lokalizacja: Kraków/Nowy Sącz
Hmm Jan Kracik. No postać mi znana (niestety nie osobiście :| ) Pięknie :wink:
A co do innych spraw to:
"Siedziby biskupów krakowskich..." są na bank w Jagiellonce (sam z tego korzystałem), więc we wtorek w Krakowie możemy się np. tam spotkać to przekażę Ci drogi kolego jeden egzemplarz mojej książeczki ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 17:51 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
lvcas Wrote:
I jeszcze jedno pytanko, gdzie mógłbym znaleźć tą książkę "Siedziby biskupów krakowskich na terenie dawnego woj. sandomierskiego", niestety nie ma jej w Bibliotece Śląskiej i myślę o wybraniu się do Jagiellonki.


Nie wiem jak teraz, ale jakiś rok czasu temu albo półtora miałem ją właśnie wypożyczoną z Biblioteki Śląskiej w Katowicach (do domu, nie w czytelni).


Ostatnio edytowano 2007-10-27 19:54 przez giekaa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-04 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Ok! Bardzo dziękuję ;) Co do wtorku to oczywiście dostosuje się do godziny i miejsca :) Więc czekam na wiadomość :) I jeszcze raz dziękuje za pomoc.

W BŚ ostatnio sprawdzałem, ale jeszcze raz zobaczę, jak nie będzie to wypożyczę w Jagiellonce!

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-05 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-08 13:20
Posty: 214
Lokalizacja: Kraków/Nowy Sącz
Właściwie to wtorek mam cały wolny. Ale jeśli mam proponować, to może np. o 12:00 w Jagiellonce, przy tym nowym wejściu (od Oleandrów), np. w środku, zaraz za drzwiami (tam koło biurka ze strażnikiem). Mam nadzieję, że jakoś się zauważymy ;) (jakby co to mój nr kom. to 0-609765294)
Od razu mówię, że jak 12 Ci nie pasuje, to może być inna godzina, bo mam czas (tak do 15 powiedzmy)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-05 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Ok. W takim razie jeśli to nie sprawi trudności bardziej bym proponował godzinę 13.30. Do 13.00 mam wykłady i myślę, że do tej pory na pewno się zjawię. Pozdrawiam! ;)


Ostatnio edytowano 2007-01-05 14:04 przez lvcas, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-06 00:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Strasznie szeroki temat! Albo ta Twoja praca ma mieć kilka tysięcy stron, albo niewiele powiesz poza wymienieniem tych obiektów...
A skąd taki zakres terytorialny? Historyczna Małopolska to też znaczna część obecnego lubelskiego, podkarpackiego i trochę mazowieckiego i łódzkiego.
No i szczerze mówiąc jakoś nie przemawia do mnie łączenie warownych lub inkastelowanych świątyń z zamkami.
A tak w ogóle, jak już mowa o świątyniach, to jeśli miałbyś objąć historyczną Małopolskę, to dodaj jeszcze w Lublinie klasztor Brygidek z obwodem obronnym, Bernardynów (ale tu są spory co do datowania, niewykluczone, że murowane dopiero w XVI wieku i dominikanów, których prezbiterium jest wysunięte z murów miejskich miejskich, podobnie jak prezbiterium kościoła zamkowego Św. Trójcy, gdzie są też otwory strzelnicze. Do tego jeszcze przynajmniej Kraśnik i tamtejszy zespół kanoników regularnych. Ciekawe są też przypuszczenia co do trzynastowiecznej wieży obserwacyjnej z Kazimierzu Dolnym - niektórzy twierdzą, że mogła należeć do norbertanek zwierzynieckich, które miały tam folwark z domem zakonnym (tzw. cella de Skowieszyn, do dziś w nieustalonym miejscu).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-06 01:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Heh zapomniałem dodać, że zajmuję się głównie zachodnią małopolską, ale kwestie terytorialne jeszcze doprecyzuje. No troszkę szeroki temat dlatego zawęziłem go do średniowiecza. Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-06 01:52 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Uwaga - część postów Off Topic (ten też) stąd jutro lub pojutrze usunę, więc zapiszcie sobie na przyszłość to co jest Wam potrzebne do kontaktu. Porządek musi być bo nam się forum rozsypie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-06 01:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-01-03 14:08
Posty: 132
Lokalizacja: Sosnowiec
Spoko! Co niepotrzebne to proszę usunąć :) No i dzięki za pomoc! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 151 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL